Nerden giriştik biz bu işe?

23 Haz

Yıl 1991. Ben ODTU İşletme Bölümünden büyük hayaller ve sonsuz bir enerji ile mezun oldum. P&G ile başlayan iş hayatı FritoLay ile devam ederken, çeşitli reklam ajanslarında geçen 8 yıl ile ayrıca renklendi. Satış ile başladığım kariyerim, ürün müdürlüğü ile devam etti ve reklam sektörüne girişim ile iletişim dünyasındaki tecrübelerim bir bütünlük kazandı. Ve bu yol beni herşeyin merkezi olan tüketici ve davranışlarının nedenleri konusuna getirdi. targetBütün bu süreç içinde sektörün eğlenceli, keyifli yönleri kadar sorunlarına ve ihtiyaçlarına da geniş bir bakış açısı ile bakabildim. Herşey sonuçta tüketiciyi daha derinden anlamak ve davranışlarının altında yatan nedenleri, motivatörleri ve inançları ortaya çıkartabilmek konusuna bağlanıp kaldı.

Günümüzde markaların farklılaşabilmesi, istediği hedef kitleye ulaşabilmesi, farklı deneyimler geliştirebilmesi ve sonuçta daha fazla tüketilebilmesi için her türlü kaynağı kullanmaya çalışıyoruz. Bildiğimiz ve keşfedeceğimiz herşey mübah!

Bu nedenle hergün yeni bir pazarlama terminolojisi, yeni bir konsept, yeni bir mecra ve yeni bir yöntem çıkıyor karşımıza. Herkes aynı arayışın içinde.

İşte beni de etnografik araştırmaya ulaştıran ve Virtua Research’ü oluşturan da bu arayış oldu.

Etnografik araştırmanın, antropolojik bakış açısıyla tüketici davranışlarının altında yatan nedenlere ışık tutuyor olması Virtua Research’ü yarattı.

Üstelik sadece bulgulara ulaşmanın yeterli olmadığını, bulguları markanın faydası doğrultusunda yorumlayabilmek ve bunları iş stratejilerine dönüştürebilmek gerektiğini de görünce kolları sıvadık.

Mehmet’in “Araştırma Sektörüne Bir Bakış” başlıklı yazısı da aslında araştırma sektöründe bugüne nasıl gelindiği konusunda fikir veriyor.

Sanırım bir sonraki yazısını da etnografik araştırma nedir kapsamında yazmalı. Bu işe başladığımızdan beri her gün antropolog kimdir ile başlayan bir çok soru ile karşıyorum. Burada buna cevap vermek faydalı olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: